Pohybové války

Už delší domu se o tom mluvilo a spekulovalo, až nakonec informace vybublaly na povrch a letošní E3 finálně definovala nejnovější trend – pohyb. Záležitost úspěšně odzkoušená u se tak dostává i k dalším výrobcům. Od začátku se přetahovali v prohlášeních se svým a s a teď, když jsou venku, si můžeme dovolit menší porovnání.Jak jistě víte, Sony potažmo se vydalo cestou a nabízí hráčům fyzický ovladač. Podobně jako u Wii, kde jsou držíte v jedné ruce Wiimote a ve druhé Nunchuck, se u PlayStationu setkáte s jedním ovladačem Move a druhý doplňující se jmenuje Navigation, ale ten půjde nahradit klasickým DualShockem. Původně se namísto Move operovalo s názvem Arch a výsledek jasně rozeznáte pomocí světelné kuličky na konci, která mění barvy podle aplikace.

Oproti tomu v Microsoftího se rozhodli přenést pohybovou vizi ještě dále a nabídli hráčům kompletně bezovladačové ovládání. Vyšla i nová Slim verze Xboxu 360, ta ale není ke Kinectu vyžadována, jen vám ulehčí montování kabeláže. Kinect dříve označovaný jako tak obsahuje rovnou tři kamery (jednu standardní a dvě infračervené pro přesnější rozeznávání objektů) a snaží se i lépe implementovat zatím veskrze marně prosazované ovládání hlasem.

Od začátku se vedly horlivé debaty o tom, která strana zvítězí a jestli jeden koncept vytlačí druhý (podobně jako Blu-Ray disky vytlačily http://www.hdtvblog.cz/index.php?tag=hd-dvd“>HD-DVD) nebo budou přežívat vedle sebe jako dva standardy (JPG a PNG). Move si utahoval z Kinectu, že jak se tam asi budou hrát střílečky, byly tu obavy z bolení rukou a nechtěných pohybů. Move měl cestu vyšlapanou Wiičkem, zde se dalo těžko něčím šokovat.

Bitva ještě zdaleka není u konce, ostatně Move se začalo prodávat v září a Kinect teprve v listopadu, ale první výsledky se pomalu rýsují. Jako první je potřeba poukázat na to, že ze všech stran internetu se na nás valí videa takzvaného hacknutí Kinectu, kdy si jej uživatelé připojili k počítači a napsali vlastní aplikace, ve kterých s ním dovedou udělat nemalé libůstky a úžasnosti, to vám řeknu. Microsoft se vyjádřil ve smyslu, že o hacknutí nejde, protože nebyla prolomena žádná interní ochrana a nechává tyto hříčky bez povšimnutí. Dokonce bych řekl, že to považuje za významnou milestone. Podívejte se sami:

Kinect je natolik neotřelá záležitost, že v diskuzích na něj narazíte mnohem spíše než na Move a dá se říci, že Microsoftu kontroverznější tento tah na branku vyšel. Reakční doba není tolik slavná, aby se dalo mluvit o naprosto plynulém přenesení pohybů na obrazovku, ale na casual hříčky to stačí a prostor na vylepšování do budoucna tu je. Ne že by nešla tak rychlá kamera vyrobit, ale pak by novinka nestála 150 dolarů (3 990 Kč). Podle tvůrců je u Move taky rezervní místo na zlepšení pohybů, ale zatím není potřeba jej vyplňovat. Cena je tu nastavená na 100 dolarů (2 000 korun).

A teď asi to nejdůležitější, jak si vedou tito dva rivalové v prodejích? Kinectu se od začátku listopadu prodalo více než 2,5 milionu kusů, což dělá na 100 000 kusů prodaných za den a značně přibližuje k jeho optimistické předpovědi prodat do konce roku 5 milionů Kinectů. si taky nevede špatně, má na kontě více než 4 miliony prodaných Move ovladačů, ale ty jsou na trhu o 2 měsíce déle.

Jedno se ovladačům upřít nedá, tvůrci hráče konečně vyženou z gaučů a to zvlášť v Americe znamená evoluční skok. Pokud máte u Kinectu obavy z bolesti končetin, nabídnu vám citaci z jednoho fóra:

„I had a party at weekend, figured it might be cool to try out Kinect as a party thing. A friend was bringing his Move down as well. We spent an entire day playing Kinect Sport and Kinect Adventures. We spent less than an hour dicking around with the Move.

The Kinect was totally worth the $150 I spent on it and three people at the party bought it after the weekend. It’s unlike anything else I’ve played. It’s gotten me up and moving, it’s making me workout. I bought Your Shape: Fitness Evolved. My arms hurt, my legs burn and I’m having fun doing it all.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.