Civilization V – recenze

už s ní dávno nemá nic společného, ale pořád je jako těžce návyková droga. Genialita virálního závisláckého promo videa se mi proto v plné míře vyjevuje teprve teď, poté, co jsem měl možnost s Civilization V strávit pěkných pár večerů. Dnů. Týdnů. ČÍST DÁL

Zaprvé, Civilization V vypadá hezky. Moc hezky. Když máte nadupaný stroj, můžete si ji spustit v DirectX 10/11 módu a kochat se skvělými oceány, krásnými moři, plnými lesy, pohořími a vůbec. Všechno je to jako ze škatulky. Pravověrné tahovkáře vzpomínající na jedničku by tohle mohlo odradit, stejně jako to nejdřív trochu vyvedlo z míry i mě.

Kromě moderního grafického zpracování samotné herní mapy se renovace dočkal i interface. Výrazně směrem k lepšímu – vypadá sice, jakože je předem připravený pro konzole, ale na funguje na jedničku. Je přehlednější a snáze ovladatelný než v předchozích dílech. Nezavaluje informacemi a nabízí jen to, co je skutečně třeba.

Zorientujete se velmi rychle. A pak už na vás pátá Civilization začne hrnout jednu novinku za druhou. Kromě klasických sousedních civilizací objevíte městské státy. Speciální národy pouze o jednom městě, ale velkém vlivu ve světě. Mohou zadávat úkoly a zpestřují diplomatické tahanice. Mohou se stát vašimi spojenci, ale zároveň si jejich napadením můžete rozhněvat jiné velmoci, které se někdy stávají ochranitelskou náručí malých městských států.

Válčení dostává v Civ5 úplně novou dimenzi. Mapa už není rozdělena na čtverce, nýbrž hexy. A v jednom hexu už nemůžete kupit víc než jednu jednotku. Z válčení se tak stávají komplikované šachy, kdy musíte přesně vědět s kterou jednotkou si můžete na koho dovolovat. Zbraně na dálku teď dokážou střílet i na vzdálenost několika hexů, stejně jako města se stávají aktivní obrannou/útočnou silou. Je to nové a hraje se to skvěle. Taktičtější souboje skvěle doplňují celkovou válečnou strategii.

Nečekejte žádné předem připravené scénáře. Máte na výběr jen z Play Now, kdy hra automaticky vygeneruje herní mapu i protivíky, anebo si můžete podrobněji nastavit vlastní podmínky herního světa. Tj. rozlohu, podnebí, počet protivníků, technologickou vyspělost a podobně. A pak už se hraje, žádné otálení. Civilization V dělá všechno proto, abyste se co nejméně nudili a nastavovali a co nejvíc hráli. A to je dobře.

Výrazně zjednodušené jsou koncepty štěstí, kultury a náboženství. Náboženství jak ho známe z Civilization IV už prakticky neexistuje, štěstí je globální, stejně jako kultura. Je to tak mnohem jednodušší a přehlednější. Akumulací kulturních bodů získáváte přístup k tabulce Společnost, kde můžete nastavovat globální směřování své civilizace příchylností k různých politickým směrům. Tyto kroky nelze vzít zpět a některé se navzájem vylučují, proto je dobré se nad nimi alespoň krátce zamyslet a zvolit to vylepšení, které vašemu impériu pasuje nejlépe.

Stejně tak byla zjednodušena diplomacie. Je podobná spíš jedničce, přehlednější a přímější. Renderovaní vládci cizích impérií na vás mluví vlastním jazykem (s anglickými titulky), což je zajímavé. Další novinky? Za i se teď platí poplatek, a tak už neuvidíte „zadrátované“ mapy. Stály by vás majlant. Cesty si je třeba dobře promyslet. Pracanti naštěstí nejsou úplní tupouni a dokáží v automatickém módu pracovat právě tak, aby se vaší říši vedlo stále lépe.

K dispozici je samozřejmě také . Simultánní tahy sice mohou být poněkud nepřehledné, ale nic lepšího zatím nikdo pro multiplayer nevymyslel. Navíc je tu i výrazně propracovanější podpora modů, za kterou nejspíš zaloboval nový hlavní designér John Schafer. To je týpek, který si místo u Firaxis Games vysloužil právě díky svým skvělým modifikacím pro Civilization III.

Hlavní zápory nové Civilization 5? Zdlouhavé spouštění přes Steam (proč to nejde jedním klikem?), neexistence verze pro Mac (co vy na to, 2K Games?), chybí některé přehledové tabulky (např. by se hodila tabulka budov ve , aby se dalo rychle zjistit např. kolik vašich měst už má univerzitu). Tak či onak, pořád je Civilizace jednou z nejnávykovějších her, do kterých dnes můžete zabořit nos. Směle do toho!

2 komentáře u „Civilization V – recenze“

  1. Civilizace 5 je docela dobrá hra, ale ani zdaleka se nevyrovná starším dílům. Civilizace 4 je nejlepší ze série a tím nemyslím jen v porovnání s ostatními hrami ve své době. Pětka je sice o pět let novější, ale jednoduše HORŠÍ.

  2. Než člověk začne hodnotit, musí si položit otázku, co od hry chce. Jestli vymakané náboženství, kulturu, řízení vlastní země, nebo vymakané boje, přímější hru a méně složitostí.
    Pokud to první, tak je lepší Civ4, kde je složitost a propracovanost dovedena k dokonalosti, pokud to druhé, je Civ5 to pravé pro vás.
    Za mě – čtyřce i nadále dávám přednost, pětka mě mile překvapila několika věcmi (kultura a její využití,boje)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.