Biocon 2012 – reportáž

Kolem baru pražského kulturního prostoru NOD Roxy si klestí cestu téměř dvoumetrová zavalitá postava v kroužkové zbroji. „Tos prošvihl o rok,“ a „Hele Dragon Age,“ hulákáme na ni střídavě s Markem Tvrdým, vedoucím českého překladu Mass Effect 3. „Dragon Age byl přeci minule“. „Tohle je z Baldur’s Gate, nevěrci!“ drtí nás hromotluk hlubokým hlasem snadno vystupujícím z rušné vřavy. Za ním se davem proplétá partička imperiálních vojáků v plné zbroji. Biocon 2012 právě začíná.

Biocon 2012 v NOD Roxy Praha. Opět je narváno. foto: Zelená vopice
Biocon 2012 v NOD Roxy Praha. Opět je narváno. foto: Zelená vopice

Biocon, pravidelné setkání fanoušků her studie Bioware, se díky podpoře české pobočky Electronic Arts koná již třetím rokem. A bez vytáček jde o jednu z nejlepších herních akcí, kterou je u nás možné zažít.

Protože zájem fanoušků je rok od roku větší, přesunulo se třetí vydání ze středověké krčmy do moderního a prostornějšího NOD Roxy v centru Prahy. Navíc, středověké zasazení ztratilo své opodstatnění. Tentokrát totiž Biocon představuje dvě nové pecky Bioware patřící do žánru sci-fi.

Mass Effect 3 je pro mnohé nejočekávanějším RPG letošního roku. Na Bioconu 2012 bylo k dispozici exkluzivní hratelné demo jen pro tuto akci, obsahující odlišnou část hry než oficiální veřejná demoverze, která se objeví 14. února. Ostatně, proto také na celé akci platil přísný zákaz natáčení a focení samotné gameplay hry.

Speciální demo Mass Effect 3 bylo možné si vyzkoušet na několika herních konzolích Xbox 360. Kromě ME3 ale Biocon 2012 představoval také aktuální událost světa online her, MMORPG Star Wars: The Old Republic. To bylo taktéž možné si vyzkoušet na několika počítačích.

MMORPG Star Wars The Old Republic o Bioware bylo možné si na Bioconu 3.0 vyzkoušet, foto: Zelená vopice
MMORPG Star Wars The Old Republic o Bioware bylo možné si na Bioconu 3.0 vyzkoušet, foto: Zelená vopice

Bohatý program Bioconu 2012 začal už ve dvě hodiny odpoledne a pokračoval až k desáté večerní a pro ty nejotrlejší až do pozdních nočních hodin. Moderování akce se pohotově zhostila dvojice ostřílených profesionálů v podobě Mikoláše Tučka a Alžběty Trojanové. Zaplněnému sálu připravil speciální video-přivítání i producent Mass Effect 3.

Následovaly přednášky, diskuse a samozřejmě i oblíbený Velmi těžký kvíz, jako obvykle připravený nelítostným vyzyvatelem v osobě Jaroslava Faltuse, hlavního organizátora akce. Přesto nebyl zájem o nic menší než v předchozích letech.

Poučnou i vtipnou přednášku na téma jak hry (a Mass Effect jako takový) pomáhají při cestování si připravil herní novinář a cestovatel Pavel Dobrovský.

Panelová diskuse, které se účastnili zástupci EA, hráč, novinář a sazeč Jakub Červinka, Petr Poláček, šéfredaktor Games.cz, šéfredaktor, a další zástupci herní scény, se pak zaměřovala především na žánr RPG jako takový a jeho vývoj.

Dvojice moderátorů plus huhlající skalní fanoušek Mass Effectu, pravděpodobně vyživěný několika půllitry piva UPDATE: tak to nebyly piva, ale prostě fakt, že týpek poprvé držel v ruce mikrofon, čemuž naprosto rozumíme, se navíc postarala o šťavnaté vsuvky.

Početná brigáda postav ze světa Hvězdných Válek byla vítaným spestřením Bioconu 2012, foto: Rozmazaná Vopice
Početná brigáda postav ze světa Hvězdných Válek byla vítaným spestřením Bioconu 2012, foto: Rozmazaná Vopice

Celé setkání fanoušků her Bioware a nejen jich skvělé oživovala parta z 501st Legion, Vaderova imperiální legie, která se po NOD producírovala v obdivuhodných kostýmech ze světa Hvězdných Válek. Těšíme se na další ročník!

11 komentářů u „Biocon 2012 – reportáž“

 1. Zdravím, ten skalní fanoušek jsem já, důvod proč mi nebylo rozumět nebyl zas tak moc alkohol ale spíš to že jsem měl poprvé v ruce mikrofón.

  ještě jednou děkuji

 2. Já jsem teda „Tos prošvihl o rok,“ rozhodně nekřičel. Jen jsem řekl „Hele Dragon Age“. Ale ta odpověď je už správně.

   1. A já to slyšel jen z toho důvodu, že jsem se koukal na kostým Jediho. A náhodou jsem odezíral ze rtů :))

 3. Panelová diskuse byla skvělá, opravdu hodně uvolněná a neformální. Téma „jak hluboký vztah si může hráč vytvořit k virtuální postavě“ to zkrátka rozstřelilo (a na pár desítek minut zabilo v ohledu serióznosti, ale což :)).

  „Tak já se vyšantím na tvém facebooku“ v podání Tukana směrem k Alžbětě a jejímu komentáři na 18+ video z Mass Effect 1 byla jen jedna z hlášek, která mi nejspíše na delší dobu utkví v milé paměti.

 4. btw – pro adminy webu – nechcete v komentářovém formuláře změnit Název na Jméno? Jsem tam posledně vyplnil Panelovka v domnění, že se tím myslím název tématu (já tedy v případě sebe sama raději tomu označení říkám Jméno, Název je poněkud neosobní, eh ;))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.